fbpx
Pixilon'a Hoş Geldiniz!
Ümraniye, 34764İstanbul
Bize Ulaşın08503461762

Güvenlik ve Kamera Sistemleri

Güvenlik ve Kamera Sistemleri

Güvenlik kamera sistemi güvenliğimizi emanet ettiğimiz kapalı devre izleme sisteminin diğer adı güvenlik kamera sistemidir. CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemi) projelerinin temel amacı; yaşanabilecek olumsuz olaylarda güvenlik güçleri için delil teşkil etmek ve caydırıcılıktır. Buna göre CCTV sistemlerinde asıl olan canlı görüntüler değil, yapılan kayıtlardır. Piyasada CCTV diye de bilinen açılımı kapalı devre televizyon sistemi olan güvenlik sistemleri 7/24 kesintisiz olarak gözlem ve kayıt yapan bir kamera sistemidir. Kapalı devre televizyon sistemi kullanım yerleri tesis çevre izleme güvenlik kamera sistemleri, İş yeri güvenlik kamera izleme sistemleri, Ev kamera sistemleri, Fabrika güvenlik kamerası sistemleri, Şehir izleme sistemleri KGYS mobese sistemleri olarak günümüzde güvenlik kamera sistemlerinin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Sektörde ilk kayıtlar videokaset cihazları ile yapılırken, günümüzde DVR (Dijital Video Kayıt) cihazları ve NVR (Network Video Kayıt) cihazlarına geçilmiş olup, buna bağlı olarak kullanılan analog (TVL) kameraların yerini HD (AHD – HDCVI – HDTVI) ve IP kamera sistemleri almıştır.

AHD kamera ve IP kamera nedir, aralarındaki fark nedir?     

Analog High Defination (AHD) teknolojisi kayıp ve gecikme yaşamadan koaksiyel kablo (CCTV KABLO) üzerinden 100 metreye kadar, 720p ve 1080p HD görüntü aktarımı yapabilen görüntüleme teknolojisidir.

AHD görüntüleme Sistemleri Basitçe Görüntüleme sensörü üzerine düşen görüntüyü Görüntü Sinyal İşlemcisi tarafından (ISP) Dijital bir dataya dönüştürerek Görüntü aktarıcılar AHD Tx tarafından Dijital Görüntü kaydediciler üzerinde bulunan Sinyal Alıcılar’a AHD Rx aktarılması SoC işlemcilerle sinyalin Çözümlenmesi mantığıyla çalışmaktadır.

Analog High Defination (AHD) Teknolojisi  2011  yılında, Koaksiyel kablo ile kullanılan  Analog CCTV sistemlerinde gelinen, son nokta olarak görülen 960H çözünürlüğünü 2014 yılının sonlarına doğru 720p HD  üstüne çıkartarak sona gelindiği düşünülen analog CCTV sistemleri teknolojisinin çıtasını IP CCTV sistemlerine yakın bir seviyeye çıkarmıştır.

Üreticilerin, 2015 yılının ilk çeyreğin de 720p olan AHD teknolojisini  geliştirerek 1080p AHD görüntüleme sistemlerini üretmeye başlaması, kısa vade de AHD teknolojisinin büyük adımlar atarak kendini hızlı bir şekilde geliştireceği ve pazar da varlığını uzun süre koruyacağı anlamına gelmektedir.

IP Kamera Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

IP kameraların genel özellikleri;

Çalışması için kart, kayıt cihazı vb. çeşitli aparatlara gerek duymayan ileri kamera teknolojisidir.

İnternet ve network üzerinden erişim sağlanabilir.

IP kameralar, kullanım türlerine göre kablolu ip kamera ve kablosuz ip kamera olarak ayrılmaktadır.

IP kameralar üzerinden gelen görüntü ve ses anlık olarak masaüstü / dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlardan izlenebilmektedir.

IP kameralar, programlanabilir bir yapıya sahip olduklarından görüntü depolama, hareket algılama, alarm yönetimi (hırsız, yangın vb.) gibi fonksiyonlara sahiptir.

Ip Kamera Sistemlerinin Avantajları 

• Nvr-Xvr cihazı olmadan görüntü alınabilir.

• Gerekli yazılımlar ile sunucu veya bilgisayarda kayıt edilebilir

• Aynı anda hem ses hem görüntü kaydı farklı kanallar için yapıalbilir.

• Tercihe göre kablosuz aktarım sağlanabilir

• Uzun mesafeler için kolaylıkla iletim sağlanabilir

• Tek bir cat5 cat6 cat7 üzerinden, uzakta hub bağlantısı ile birçok kamera görüntüsü taşınabilir.

• Çoklu Access kullanımına uygundur

• Lokalde video kaydı yapılabilir

• Aynı kablo üzerinden elektrik beslemesi yapılabilir (POE)

• Görüntü DVR veya NVR cihazında işlenmediği için anlık canlı ve görüntü kaybı olmadan net görüntü sunar

POE Desteği

Poe (Power Over Ethernet) özellikleri sayesinde CAT kablo üzerinden elektrik (network üzerinden) gönderilebilmekte, ayrı kablo gereksinimi ortadan kalkmaktadır.

Her bir kamera için NVR cihazı üzerinde ayrıca giriş yerine ihtiyaç yoktur. Switch  port miktarı desteklediği sürece NVR üst limitine kadar kamera bağlanabilir. (Örneğin analog cihazlar 4-8-16-32 şeklindedir)

IP kamera sistemleri günümüz teknolojisinde çok kullanılan AHD ve HD-TVI sistemlere göre oldukça maliyetlidir. Bu sistemler tercih olarak maddiyata bağlı değişmektedir.

Bu özellikleri yanı sıra, kurumların işletme ve bakım maliyetlerinin düşük olması, basit bir ara yüze sahip olması, genişlemeye ve programlamaya uygun bir yapısı olması nedeniyle ip kameralar günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

Pixilon Güvenlik ve Kamera Sistemleri mobil uygulamalar ile kolaylıkla kontrol edilebilen kaliteli yapıdaki Pixilon marka IP – AHD kameralar ve kamera kayıt cihazları ile uyumlu yapılar göstererek birçok apartman, site ve iş yerine geniş görüş açısı ile denetim sağlıyor.

Yüksek görüntü kalitesi ile her açıdan yakalama sağlayabilen Pixilon marka IP ve AHD kameralarımız, yüksek sıkıştırma özelliğine sahip kamera kayıt cihazları ile hızlı ve verimli çalışma özellikleri sunuyor.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
👋 Merhaba! Size nasıl yardımcı olabilirim?